poniedziałek, 2 lipca 2012

Szarpaki - czy nie szarpaki - hę?

Witam.
Ostatnio miałam często na Waszych blogach do czynienia z szarpakami - jedni do aportowania, drudzy do kulania, ale najczęściej chodziło tu o przeciąganie i rywalizację z psem.
Otóż mam pytanie do Was, kochani - wyczytałam w paru miejscach, że rywalizacja z psem zachwieje hierarchię w stadzie - jedno - i drugie - będzie powodem zaburzeń behawioralnych. Wiecie - agresja, nie oddawanie zabawek itp.
Czy na prawdę zabawa szarpakiem jest dla psa niebezpieczna? Chodzi mi tu o szarpanie się. Loce sprawiało by to na pewno dużą frajdę, ale wolę się upewnić.

A miałyśmy szarpak, miałyśmy - dostałyśmy w wyprawce od hodowcy - ale nie dość że kluska była za mała, by się szarpać, jeszcze nam się zgubił.


12 komentarzy:

 1. Moim zdaniem to jedna wielka bzdura i szarpanie nie ma nic związanego z hierarchią.
  Moja suczka uwielbia się szarpać, często przy tym powarkuje, za co jest jeszcze nagradzana słownie ;D, a nie przejawia agresji ani nie ma problemów z oddawaniem zabawek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja szarpię się z Goldim, choć przeczytałam parę godzin temu w książce,że nie powinno się szarpać,te pytanie mnie też bardzo ciekawi :) Gdy oglądałam na latajacepsy.pl film jak się uczy frisbee to tam jest pokazane jak szarpie się za nagrodę z psem ale dyskiem,lecz to jest to samo.Jestem ciekawa jak inni odpowiedzą na pytanie :) Pozdrawiam Ewa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja się szarpię ale odkąd spotkałam się z takim stwierdzeniem w jakimś programie telewizyjnym robię to rzadko i delikatnie. Szarpaki u mnie działają bardziej jako zachęta do zrobienia czegoś a potem w zamian za to chwila szarpania :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja szarpie się z Luną odkąd pamiętam i raczej nie ma nic związanego z hierarchią ;]
  Nie mamy rzadnych "nieporozumień". Też nie długo być może kupie szarpak, bo stary sznur staje się już za mały :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kubuś się lubi szarpać i nie jest to niebezpieczne. Bynajmniej moim zdaniem. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Szarpiemy się z Fudzim czym się da od szczenięcia i do tej pory nie zauważyłam u niego żadnych zaburzeń w związku z tym. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja wraz z Cziką szarpiemy się odkąd beagielka była w moim domku ,również dostaliśmy szarpak w wyprawce . W naszym przypadku nie było żadnych nieporozumień i jesteśmy ody dwie zadowolone . Suczka nadal jest spokojna i nie widać u niej żadnej agresji :)
  Pozdrawiam,Ala i Czika .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bym zapomniała !
   Prześliczny nowy nagłówek <3

   Usuń
  2. To chyba się zdecyduję. Dziękuję ;*

   Usuń
 8. Laki lubi się szarpać. Teraz to wprawdzie rzadko się szarpiemy, gdyż skupiam się na aporcie, ale jak skombinuję polarowy szarpak to wrócimy do tego :-)
  A i taka mała rada, jak będziesz szarpać się z Locą od czasu do czasu pozwól jej wyszarpać szarpak (bo ile razy zagrałabyś z kimś kto zawsze wygrywa?) :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie ;D
   Chyba się zdecyduję. Dziękować! ;*

   Usuń
 9. To bzdura. Jeśli pies to lubi to szarp się z nim do woli. To na dodatek zachęci psa do zabawy z tobą i poświęcania ci uwagi. A wspólna zabawa buduje dobre relacje i silną więź człowiek--pies.

  OdpowiedzUsuń